مشاوره کودک و نوجوان

یکی از انواع خدمات روانشناسی، مشاوره کودک است که شامل کودکان و نوجوانان می شود. مشاوران در فرآیند فرزند پروری آموزش های لازم را برای ارتقای سلامت روان کودکان و نوجوانان به والدین ارائه می دهند. در جلسات مشاوره کودک و نوجوان، درمانگران سعی می کنند کودکان را وادار نمایند تا احساسات خود را ابراز کنند، که اغلب از طریق بازی قابل انجام است. از طریق بازی‌ ها یا کارهای هنری مانند نقاشی، کودکان احساس راحتی بیشتری می ‌کنند و در مورد انواع رفتارها و عبارات احساسی که مشاور آموزش می ‌دهد بیشتر یاد می ‌گیرند.

مشاوره کودک و نوجوان

دکتر امیرسجاد فتوره چی
مشاور حضوری ، آنلاین و تلفنی
مشاوره کودک و نوجوان
آدرس : تهران، پاسداران، بهستان هشتم، پلاک 27
تلفن تماس : 91004808 .021
واتساپ : 0910 484 0910

مشاوره کودک چیست؟

درست مانند بزرگسالانی که قادر به تصمیم گیری برای خود در موقعیت های خاص نیستند، کودکان نیز چنین موقعیت هایی را تجربه می کنند. روانشناسان و مشاوران کودک محیطی را ایجاد می کنند که کودک در آن احساس راحتی کرده و رابطه خوبی با مشاور برقرار کند. کودکان به حمایت شخصی نیاز دارند که بتواند احساسات و استعدادهای آن ها را تقویت کند و با کمک او به اهداف و به موفقیت برسند. روانشناسان و مشاوران بهترین گزینه های فرزند شما هستند. اساسی ترین تفاوت مشاوره بزرگسالان با مشاوره کودک این است که در مشاوره برای کودکان، کودک احساس تنهایی نمی کند و تمام مسائل و موضوعات مطرح شده در مشاوره را درک می کند.

مشاور کودک کیست و چه کاری انجام می دهد؟

روانشناسان بالینی کودک و نوجوان متخصص در پیشگیری، تشخیص و درمان مشکلات سلامت روان و اختلالات رفتاری و سلامت روان در کودکان و نوجوانان هستند. آن ها که اغلب روانشناس کودک نامیده می شوند، ارزیابی های سلامت روان را روی کودکان و نوجوانان انجام می دهند و از گفتار درمانی و تکنیک های دیگر برای مشاوره استفاده می کنند.
روانشناسان کودک معمولا:
 • ارائه تحقیقات بالینی مرتبط، آموزش و نظارت سایر روانشناسان کودک.
 • سلامت روان کودکان و نوجوانان را با استفاده از تست های تخصصی برای تشخیص اختلالات روانی ارزیابی می کند.
 • ارائه مشاوره بهداشت روان، روان درمانی و مداخله در بحران.

مشاور کودک کیست

 • برنامه های درمانی برای کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلالات روانی تهیه کرده و در صورت نیاز این برنامه ها را ارزیابی و تجدید نظر می کند.
 • با سایر اعضای تیم مراقبت بهداشتی بیمار (مانند روانپزشکان، متخصصان اطفال و رفتار درمانگران) همکاری کرده، ارجاع می دهد و مشورت می کند.
 • روانشناسان بالینی کودک و نوجوان را ممکن است با نام های زیر نیز بشناسند: روانشناس کودک، روانشناس کودک و نوجوان، کودک درمانگر، درمانگر کودک و نوجوان، روان درمانگر کودک، روان درمانگر کودک و نوجوان، یا روانشناس متخصص اطفال. انواع دیگر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی، مراقبت های مشابهی را برای روانشناسان بالینی کودک و نوجوان ارائه می دهند، از جمله روانشناسان بالینی، روانپزشکان کودک و نوجوان، مددکاران اجتماعی، مشاوران مدرسه، دستیاران سلامت روان و درمانگران ازدواج و خانواده.

در چه شرایطی کودک نیاز به مشاوره دارد؟

وقتی نگران سلامت روان فرزندتان هستید، خانواده، دوستان و حتی پزشکان ممکن است به شما بگویند که آرام بوده و منتظر باشید تا مشکل با رشد کودکتان حل شود. البته این توصیه گاهی مناسب است و زمان می تواند همه چیز را حل کند، اما گاهی منجر به از دست رفتن زمان مناسب برای درمان می شود.
اگر سابقه خانوادگی ابتلای یک یا چند عضو خانواده به مشکلات روانی دارید، احتمال ابتلای فرزندتان به مشکلات روانی بیشتر است، بنابراین بهتر است در اسرع وقت به مشاوره مراجعه کنید. همچنین اگر فرزند شما از اختلال تغذیه ای رنج می برد، برای رفع این مشکل باید در اسرع وقت تحت درمان قرار بگیرد زیرا رهایی از چنین مشکلاتی دشوار است.
با مشاهده علائم زیر به مشاور مراجعه کنید: در برخی موارد، کودکان ترجیح می دهند مشکلات خود را مطرح کنند و از افرادی غیر از والدین یا اعضای خانواده خود برای حل مشکلاتشان کمک بگیرند، به همین دلیل است که نقش مشاور بسیار مهم و تعیین کننده است. 
در چه شرایطی کودک نیاز به مشاوره دارد
1. وقتی پدر و مادر از هم جدا می شوند
2. هنگام ابتلا به بیماری های حاد یا مزمن
3. مشکلات با خواهر و برادر جدید
4. مسائل مربوط به حضانت
5. زمانی که آزار جنسی، آزار جسمی و چنین آسیب هایی اتفاق افتاده باشد
6. پیدایش مشکلات عاطفی و رفتاری

اهمیت و ضرورت مشاوره کودک

در مورد اهمیت مشاوره کودک باید گفت که کودکان با رشد نیازهای متفاوتی دارند. علاوه بر این، انتظارات والدین از فرزندانشان گاهی با ویژگی های رفتاری فرزندانشان همخوانی ندارد. در این صورت استفاده از این نوع مشاوره می تواند نیازها و انتظارات کودک و والدینش را برطرف کند. از طرفی بهره مندی از مشاوره تخصصی تا حد زیادی از بروز مشکلات رفتاری در آینده جلوگیری می کند.
همیشه مشخص نیست که آیا رفتار کودک از مراحل طبیعی رشد ناشی می شود یا نشانه ای از ناهنجاری ها یا مشکلات است. یک روانشناس کودک می تواند به شما در درک تفاوت کمک کند.
درک الگوهای روانشناختی عادی و غیرعادی کودکان می تواند به والدین کمک کند تا بفهمند چگونه با فرزندان خود به بهترین شکل ارتباط برقرار کنند، روش های مقابله ای برای مدیریت عواطف و احساسات را به کودکان آموزش دهند، به رشد کودکان و در هر مرحله از زندگی به کودکان کمک کنند. روانشناسان کودک بر اساس دانشی که در این زمینه دارند، عوامل غیرطبیعی و علل آن را در رشد و رفتار کودکان شناسایی کرده و به علل ریشه ‌ای و تشخیص زودهنگام مشکلات مختلفی که ممکن است در زمینه ‌های یادگیری، اضطراب، ترس، بیش فعالی و غیره ایجاد شود، می ‌پردازند. علل رفتار پرخاشگرانه کودکان و سایر مشکلات مربوط به روانشناسی کودکان در درمان و بهبود روند رشد کودک بسیار موثر و کمک کننده است.
آن ها همچنین می توانند به پیشگیری، ارزیابی و تشخیص تأخیر ها یا ناهنجاری های رشدی (مانند اوتیسم) کمک کنند که اگر به موقع تشخیص داده شوند، می توانند در بهبود بیماری و کوتاه شدن دوره آن بسیار مؤثر باشند.
اهمیت و ضرورت مشاوره کودک

مزایای بهره گیری از روانشناسی کودک

روانشناسی کودک یکی از رشته هایی است که به روانشناسان کمک می کند تا رفتارهای نابهنجار در کودکان را شناسایی کنند و در مجموع درک بهتری از دنیای کودکان به ما می دهد و می توانیم دلایل رفتار آن ها را در این مرحله از زندگی و همچنین راه حل ها را درک کنیم.
علاوه بر این، این نوع روانشناسی می تواند روانشناسان را به بررسی و کشف بیماری های ناشناخته ای که در کشور ما کمتر دیده می شود ترغیب کند و حتی زمینه همکاری آن ها با همکاران جهانی و بین المللی را فراهم کند. علاوه بر این، این روانشناسی رفتارهای خاصی را نهادینه کرده و رفتارهای دیگری را برای کودکان در موقعیت های مختلف توصیه کرده است

چه مواردی در مشاوره کودک بررسی می ‌شود؟

روانشناسان کودک، با مشاهده شرایط زیر کودکان را بررسی می کنند:
 • آزار، از جمله سوء استفاده فیزیکی، عاطفی و جنسی یا بی توجهی به کودکان
 • اعتیاد ها شامل الکل، مواد مخدر، رابطه جنسی، قمار، بازی و اعتیاد به اینترنت است
 • ناتوانی های رشدی و یادگیری، از جمله اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD)، عقب ماندگی ذهنی، اختلال طیف اوتیسم، نارساخوانی و اختلالات ارتباطی
 • اختلالات رفتار مخرب، از جمله اختلال سلوک و اختلال نافرمانی مقابله ای
 • اختلالات خوردن، از جمله بی اشتهایی، پر خوری عصبی و اختلال پر خوری
 • مسائل مربوط به هویت و عزت نفس، از جمله اختلالات تصویر بدن و مسائل مربوط به هویت جنسیتی
 • اختلالات روانی مانند افسردگی، اضطراب، فوبیا، اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD)، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)، اختلال دوقطبی، و اسکیزوفرنی. 
 • اختلالات خواب، از جمله بی خوابی، کابوس و راه رفتن در خواب

چه مواردی در مشاوره کودک بررسی می ‌شود

جلسات مشاوره و روان درمانی کودک چقدر طول می کشد؟

اینکه فرزند شما چند بار باید به روانشناس و مشاوره کودک مراجعه کند بستگی به مسائلی دارد که شما به آن اشاره می کنید. هر جلسه 45 تا 60 دقیقه طول می کشد. میانگین جلسات معمولا بین 5 تا 6 جلسه است. پیگیری مشاوره بسیار مهم است، در غیر این صورت نتایج مورد انتظار حاصل نخواهد شد.

انواع خدمات مشاوره کودک - تلفنی حضوری انلاین

امروزه مشاوره آنلاین کودک در میان والدینی که به کودکان خود اهمیت می دهند، محبوبیت بیشتری پیدا می کند. با توجه به مشغله های زندگی مدرن و کمبود دائمی زمان که امروزه همه ما با آن دست و پنجه نرم می کنیم، مشاوره آنلاین یک گزینه عالی است اگر والدین از یک مشاور کودک کمک می خواهند اما زمانی برای ملاقات حضوری ندارند، مشاوره آنلاین گزینه مناسبی است. کودکان و نوجوانان امروزی با فناوری بزرگ شده اند و حتی بسیاری از کارهای دانشگاهی و مرتبط با مدرسه را به صورت آنلاین انجام می دهند. بنابراین مشاوره آنلاین برای آن ها تازگی ندارد و می توانند به راحتی با مشاور ارتباط برقرار کنند. مرکز مشاوره ما امکان بهره مندی از خدمات مشاوره آنلاین کودکان و نوجوانان را از طریق صوتی یا تصویری در واتس اپ، تلگرام و هر پلتفرم و اپلیکیشن دیگر به شما دوستان عزیز ارائه می دهد.
بسیاری از متخصصان بهداشت روان دارای مجوز و مشاوران کودک و نوجوان دارای مجوز هستند که کودکان و نوجوانان را به صورت آنلاین درمان می کنند. در بیشتر موارد، کودکان می توانند همان سطح درمان را به صورت آنلاین دریافت کنند که با یک قرار حضوری درمی یابند. درمان آنلاین و مشاوره روانشناسی کودک را می توان از طریق تماس تصویری، چت، تلفن یا پیام متنی انجام داد و اکثر جلسات درمانی را می توان از طریق تلفن هوشمند، تبلت یا رایانه تکمیل کرد.
انواع خدمات مشاوره کودک

نقش مشاوره کودک در تربیت فرزندان

یکی از اولین سوالاتی که ممکن است افراد هنگام اشاره به اهمیت مشاوره تربیتی برای کودکان بپرسند این است که تربیت چیست؟ یا تعلیم و تربیت چیست؟
تربیت را می توان در یک جمله تعریف کرد: ((روش های رفتاری و کلامی که به کودک منتقل می شود و این روش ها ملکه ذهنش شوند.)) 
وقتی از تربیت کودک صحبت می کنیم، منظورمان آموزش نحوه صحبت کردن و انجام کارهاست. مشاوره تربیتی کودک در حال حاضر چیست؟ وقتی والدین تصمیم به داشتن فرزند می گیرند، باید مسئولیت سنگین تربیت فرزند را بر عهده بگیرند. تربیت فرزندان بار سنگین و مهمی است که والدین نمی توانند آن را نادیده بگیرند.
اگرچه این نوع تربیت به معنای پرورش دادن کودکان به آنچه می خواهیم و دوست داریم نیست، اما در واقع به معنای درک توانایی ها و شخصیت کودک و کشف کودک است.
باید بدانیم که والدین نقش مهمی در مشاوره تربیتی فرزندان خود دارند. همه می دانیم که تربیت نسل آینده یکی از مهم ترین مسائل جامعه است. مهمترین و اساسی ترین مسئولیت والدین تربیت فرزندانی سالم، از نظر عاطفی پایدار و سازگار با جامعه است. بر اساس تحقیقات انجام شده در زمینه مشاوره تربیتی کودکان، اگر والدین می خواهند فرزندان خود را سالم تربیت کرده و اجازه دهند فرزندانشان از نظر روحی سالم رشد کنند، باید محیطی دوستانه در خانواده ایجاد کنند و احساسات مثبت فرزندان خود را افزایش دهند.
نقش مشاوره کودک در تربیت فرزندان

مشاوره کودک در چه مواردی می تواند کمک کننده باشد؟

روانشناسان کودک متخصصین آموزش دیده ای هستند که به کودکان کمک می کنند تا احساسات و تجربیات خود را با آن ها در میان بگذارند و راه حل های درمانی موثری را برای ایجاد یک برنامه درمانی و رویکردی برای نوع اختلال ارائه دهند.
در واقع، چه فرزند خردسالی با والدین مطلقه داشته باشید یا یک نوجوان مستعد مشکل، روانشناس کودک می تواند راه حل های درمانی موثری برای آن ها ایجاد کند.
هنگامی که کودکان از ناراحتی های روحی، اجتماعی، عاطفی یا روانی رنج می برند، مقابله با این نوع مسائل برای آن ها دشوار است، به خصوص زمانی که والدین احساس می کنند هیچ کاری نمی توانند برای حل این وضعیت انجام دهند. اینجاست که پیدا کردن یک مشاور کودک می تواند بسیار موثر باشد.
یک متخصص بهداشت روان می تواند مسائل اساسی را که بر سلامت و رفاه کلی فرزند شما تأثیر می گذارد شناسایی کند تا کودک شما بتواند به سرعت تحت درمان قرار گیرد تا به او کمک کند احساس بهتری داشته باشد. علاوه بر این، مشاوره کودک می تواند برای کودکان مبتلا به اختلال وسواس فکری-اجباری، اختلال استرس پس از سانحه یا اختلال اضطراب فراگیر ارزشمند باشد زیرا مشاور کودک می تواند علل اصلی مشکلات کودک را ببیند، ارزیابی کرده و شناسایی کند.
مشاوره کودک در چه مواردی می تواند کمک کننده باشد

چرا روانشناسی کودک مهم است؟

همه می خواهند فرزندانشان سالم بزرگ شوند، اما همیشه مشخص نیست که آیا رفتار کودک نشانه ای از مراحل رشد طبیعی است یا یک ناهنجاری. یک روانشناس کودک می تواند به شما در درک تفاوت کمک کند.
درک الگوهای روانی طبیعی و غیرطبیعی کودکان می تواند به والدین کمک کند تا بفهمند چگونه با فرزندان خود به بهترین شکل ارتباط برقرار کنند، مکانیسم های مقابله ای برای مدیریت احساسات را به آن ها بیاموزند و کمک های جدیدی برای پیشرفت و رشد کودکان در هر مرحله از رشد ارائه دهند.
روانشناسان کودک همچنین می توانند رفتار غیرعادی را زود تشخیص دهند و به تعیین علت اصلی مشکلات رفتاری رایج مانند مشکلات یادگیری، بیش فعالی یا اضطراب کمک کنند. آن ها همچنین می توانند به پیشگیری، ارزیابی و تشخیص تاخیر های رشدی یا ناهنجاری ها مانند اوتیسم کمک کنند.

بهترین مشاوره کودک

در این بخش ویژگی هایی را معرفی می کنیم که شما را قادر می سازد به مشاور اعتماد کنید و فرزندتان را به او بسپارید.
در دسترس بودن
گاهی اوقات ممکن است شما و فرزندتان مشکل فوری داشته باشید و نیاز داشته باشید که به نوعی با مشاور ارتباط برقرار کنید، یا حتی اگر مشکل فوری نیست اما نمی توانید حضوری مراجعه کنید، در این صورت بهتر است بتوانید با مشاور تماس بگیرید. مشاور از طریق پورتال با مشاور خود در تماس باشید و سوالات مختصر خود را بپرسید. بنابراین مشاوری را انتخاب کنید که بتوانید به راحتی با او ارتباط برقرار کنید.
به روز بودن
مشاور خوب، مشاوری است که جدیدترین روش های تربیت و حل مشکلات کودکان را بداند و بتواند از روش های نوین حل مشکلات کودکان کمک بگیرد.
قیمت عادلانه
اگر شما یکی از والدینی هستید که چندین بار به مشاور مراجعه می کنید و بودجه شما محدود است، حتما به این موضوع توجه کنید و یکی از آن ها را انتخاب کنید که توانایی مالی دارید.
بهترین مشاوره کودک
پذیرفته شده توسط کودکان
مشاور باید به مشکلات فرزند شما رسیدگی کرده و با او ارتباط برقرار کند. به این ترتیب کودک به او اعتماد می کند، مشکلاتش را با او در میان می گذارد و به پیشنهادات او گوش می دهد. بنابراین هنگام انتخاب مشاور و ادامه جلسات مشاوره، حتما به نظر فرزندتان در مورد مشاور گوش دهید، زیرا او مهمترین فرد در این انتخاب است. علاوه بر این، به عنوان والدین می توانید برای ارزیابی مشاور و انتخاب مناسب ترین کاندید، عواملی مانند صبر، نشاط و شادابی مشاور، توانایی صحبت کردن و ارتباط چشمی با مخاطب را نیز در نظر بگیرید.
رزومه قابل قبولی داشته باشد
یکی از مسائل مهم در انتخاب یک مشاور خوب سابقه اوست. بنابراین در اولین بازدید حضوری خود می توانید از مشاور خود بخواهید تا شما را با طیف فعالیت های خود آشنا کند.
اصول اخلاقی را رعایت کند
شما قرار است راه حل را از مشاور بگیرید و همچنین فرزندتان را به او بسپارید و با آرامش به فکرش باشد. پس باید مراقب سلامت اخلاقی مشاور باشید و از مفید بودن او برای فرزندتان مطمئن شوید.
رازدار باشد
مشاوران باید محرمانه بودن را حفظ کنند و اطلاعات کودکان را به طور دقیق و صحیح حفظ کنند و حافظ اطلاعات باشند. او باید بتواند در این زمینه اعتماد کودک را جلب کند تا اطلاعات خود را در اختیار مشاور قرار دهد و با او ارتباط برقرار کند.
ارجاع  به موقع
گاهی اوقات کودک مشکلی دارد که تنها با مشاوره و درمان قابل حل نیست و نیاز به دارو یا روش های دیگری دارد که مشاور در آن مهارت ندارد. در این صورت، او باید به جای تلف کردن وقت شما برای رفع مشکل، شما را به شخص دیگری ارجاع دهد. بنابراین بسیار مهم است که به دنبال مشاور منصف و با اخلاق باشید.
محیط مشاوره
مشاور باید محیطی مناسب برای فرآیند مشاوره فراهم کند تا کودک احساس آرامش و راحتی کند تا بتواند تعامل بهتری با مشاور داشته باشد. محیط باید آرام و ساکت باشد تا مشاور و کودک به جز فرآیند مشاوره، حواس او را پرت نکنند. اگر مشاوری برای خدمت به کودکان وجود دارد، چرا محیطی را که در آن مشاوره می دهد برای کودکان جذاب تر نمی کند؟
مشاوره کودک

اهداف مشاوره کودک چیست؟

مشاوره کودک چندین هدف را دنبال می کند. اما به طور کلی هدف اصلی از تربیت کودکان پرورش کودکی با شخصیت سالم است. اما خود این شخصیت سالم بخش های زیادی را شامل می شود یا بهتر است بگوییم این شخصیت سالم حاصل سلامتی در تمام ابعاد زندگی یک فرد است.
جنبه های مختلف زندگی کودک که شخصیت سالمی را می سازد شامل رشد فیزیکی، شخصیتی، زبانی، ذهنی و عاطفی کودک می شود. اگر بتوانید در این ابعاد مسیری سالم و صعودی را در پیش بگیرید، قطعا فرزندی با شخصیت سالم خواهید داشت. اما فراموش نکنیم که ما هرگز کامل نیستیم و همیشه باید برای بهتر شدن تلاش کنیم.
رشد جسمانی: یکی از عوامل مهم در مشکلات روحی و روانی کودکان، مشکلات جسمی و جسمی آن هاست. کودکان دارای نقص و مشکلات جسمی ممکن است از طریق تعامل دوستان و دیگران متوجه این آسیب ها شوند و با مشکلات روانی مانند افسردگی مواجه شوند.
رشد شخصیت: توانایی برقراری ارتباط با دیگران، تمرکز، درک و توانایی های یادگیری همگی از ویژگی های رشد شخصیت کودک هستند.
اهداف مشاوره کودک چیست
رشد زبان: کودکان در اوایل زندگی به مرور زمان صحبت کردن و برقراری ارتباط با دیگران را یاد می گیرند. در برخی موارد، این روند ممکن است قطع شود. بنابراین این کودکان باید گفتار درمانی دریافت کنند.
رشد ذهنی: رشد ذهنی کودکان یکی از معیارهای اساسی رشد فرد است.
رشد عاطفی: رشد عاطفی کودکان شامل توانایی کودکان در درک احساسات دیگران است.
مشاوره کودک توسط روانشناسان متخصص کودک برای کودکانی که از مشکلات و اختلالات رفتاری و عاطفی رنج می برند بسیار مهم است. زیرا بخش مهمی از شخصیت انسان در دوران کودکی شکل می گیرد. بنابراین دوران کودکی مهمترین دوره زندگی هر فرد است. اگر مشکلات و موانع جدی در این مدت به وجود نیاید، قطعا افراد در آینده کیفیت زندگی بهتری را تجربه خواهند کرد. در نهایت، والدین و بستگان کودکان باید بدانند که تربیت فرزندان فراتر از مراقبت فیزیکی است. بلکه مراقبت از روح و روان او اولویت اول است و کودک باید از نظر شخصیتی، عاطفی و هوشی به شدت حمایت شود.
اطلاعات تماس با ما
آدرس: پاسداران، بهستان هشتم، پلاک 27
تلفن تماس: 02191004808
واتساپ: 09104840910
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به هلدینگ مشاوره دکترگپ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح