تفاوت های مذهبی در ازدواج: تاثیرات و راهکار ها

اختلاف نظر با کسی که دوستش دارید می تواند چالش برانگیز باشد. گفتگوها می توانند ناراحت کننده باشند، به خصوص در مورد اعتقادات محکم. تفاوت در اعتقادات مذهبی یا معنوی اگر به شیوه ای محترمانه و قابل قبول مورد توجه قرار نگیرد، حتی می تواند منبع درد و نارضایتی باشد.
به گفته مرکز تحقیقات پیو، چشم انداز مذهبی ایالات متحده به سرعت در حال تغییر است. با بزرگسالانی که خود را غیروابسته، ملحد یا آگنوستیک معرفی میکنند، هر سال در حال افزایش است، تغییرات و تفاوتها در دینداری و معنویت این امکان را دارد که بر روابط تأثیر منفی بگذارد.
این پیچیده تر است زیرا این چیزها بیشتر از عبادت یکشنبه ها تأثیر می گذارد، از جمله تصمیم گیری در مورد والدین، امور مالی و دوستی. حتی زوجهایی که از یک دین پیروی میکنند ممکن است در مورد اعمال مذهبی یا معنوی، از جمله تعداد دفعات حضور در مراسم مساجد یا شرکت در فعالیتهای مساجد، به توافق نرسند.
برای زوجها مهم است که هنگام درگیر شدن در یک رابطه با ایمان مختلط یا زمانی که باورهای یکی از طرفین تغییر میکند و دیگر با باورهای همسرشان همسو نمیشود، مشکلات و احتمال آسیب را تشخیص دهند.
علیرغم چالشهایی که از باورهای بسیار متفاوت ناشی میشوند، ازدواجها و روابط مختلط بسیاری وجود دارند که پیشرفت میکنند.
این نکات را از جان گاتمن، روانشناس، نویسنده و کارشناس روابط، در نظر بگیرید تا به بررسی تفاوت های مذهبی در روابط صمیمانه کمک کنید.

رابطه خود را با ایمان خود کاوش کنید

بین هویت بخشیدن به یک دین یا عمل معنوی و پرداختن به آن ایمان تفاوت وجود دارد. هویت مذهبی یا معنوی خود و معنای آن برای شما را بررسی کنید. لازم است هویت ایمانی خود را درک کنید تا بتوانید اختلافات با شریک زندگی خود را کنترل کنید. در اینجا چند سوال برای بررسی وجود دارد:
آیا در یک خانواده مذهبی یا روحانی بزرگ شده اید؟ اگر چنین است، چه چیزی تمرین شده است؟ تجربه ای که داشتید چطور بود؟
چه چیزی برای شما آرامش می آورد؟ چه چیزی به شما کمک می کند تا از دوران سخت عبور کنید؟
کدام جنبه از اعتقادات مذهبی یا معنوی خود را محکم نگه می دارید؟
در مورد کدام جنبه ها احساس انعطاف بیشتری می کنید؟

 

تفاوت ها و معنای آنها برای زندگی مشترک شما را بپذیرید

اجتناب یک گزینه پایدار نیست. مهم است که تفاوت هایی را که ممکن است بر شما تأثیر بگذارد شناسایی کنید تا بتوانید با هم برنامه ریزی کنید که چگونه آنها را به بهترین شکل به عنوان یک زوج مدیریت کنید. به گفته گاتمن، 69 درصد از مشکلات در روابط دائمی هستند، یعنی قابل حل نیستند. در حالی که این عدد زیاد به نظر می رسد، اما دانستن اینکه این یک امر طبیعی است و شامل زوج هایی می شود که عملکرد شادی دارند، اطمینان بخش است. به جای تلاش برای تغییر عقیده یا باورهای طرف مقابل، با کنجکاوی و علاقه به این گفتگوها نزدیک شوید، سعی کنید دیدگاه شریک خود را درک کنید و متوجه شوید که این فرصتی است برای افزایش عشق شما به او.
نحوه شروع مکالمه می تواند پیش بینی کند که بقیه مکالمه چگونه پیش می رود یا درک می شود. در لحن صدای خود و کلماتی که برای شروع مکالمه استفاده می کنید عمدی باشید. استفاده از تکنیکهای راهاندازی نرم مانند «پیامهای من» و جملات مثبت برای شروع مکالمات به شریک زندگیتان اجازه میدهد تا آنچه شما میگویید را بهتر دریافت و درک کند.

داستان ها را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری داستانها راهی عالی برای شما و شریک زندگیتان برای شناخت بهتر یکدیگر است. تجارب فرهنگی و مذهبی خود را به گونه ای به اشتراک بگذارید که تهدیدآمیز نباشد و به تفاهم دعوت شود.
همراه باشید
نشان دادن علاقه و کنجکاوی واقعی به عقاید و اعمال شریک زندگیتان بسیار مهم است. با آنها به مراسم و مراسم مذهبی آنها بروید. این قولی نیست که باورهای خود را ترک کنید و تبدیل شوید، اما یک راه قدرتمند برای برقراری ارتباط است که برای آنها ارزش قائل هستید و آنها را در آغوش می گیرید.

تعمیرات انجام دهید

اشتباهات اجتناب ناپذیر هستند. خودت را نزن، فقط عذرخواهی کن و به جلو برو. شوخ طبعی استفاده شده (نه طعنه آمیز) می تواند به کاهش لحظات پرتنش کمک کند. هدف اصلی از انجام تعمیر این است که مشخص شود چه چیزی اشتباه رخ داده است (بدون سرزنش) و از سرگیری حضور در یک تیم برای رسیدگی به یک مشکل به جای اینکه با یکدیگر به عنوان مشکلی که باید اصلاح شود برخورد کنیم.

درمان را در نظر بگیرید

صحبت در مورد ایمان عمیقاً شخصی است و علیرغم بهترین تلاش ما می تواند سخت باشد. ممکن است غلبه بر برخی تفاوت ها غیرممکن به نظر برسد. کمک گرفتن از یک متخصص می تواند تسکین دهنده باشد. درمانگری را پیدا کنید که در کمک به زوج های بین ادیان متخصص باشد.
بعید است که دیدگاه ها، احساسات یا باورهای دیگران را در مورد موضوع دین یا معنویت تغییر دهید، اما می توانید به اعتقادات یکدیگر احترام بگذارید و عمدا از انتقاد یا تلاش برای تغییر دادن آنها خودداری کنید.

اطلاعات تماس با ما
آدرس: پاسداران، بهستان هشتم، پلاک 27
تلفن تماس: 02191004808
واتساپ: 09104840910
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به هلدینگ مشاوره دکترگپ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح