علل روانی اختلال نعوظ چیست؟ تشخیص و درمان

اختلال نعوظ روانی که به عنوان اختلال نعوظ نیز شناخته می شود، ناتوانی در دستیابی یا حفظ نعوظ در حین مقاربت جنسی است که ناشی از عوامل روانی است. این عوامل اغلب می تواند شامل استرس، اضطراب، افسردگی، احساس گناه، عزت نفس پایین یا مشکلات رابطه باشد. در حالی که در مردان در هر سنی دیده می شود، شایع ترین موارد در افراد جوان است. درمان این مشکل بسته به علت زمینه ای امکان پذیر است.
این وضعیت که به دلایل فیزیولوژیکی نیز قابل مشاهده است، ممکن است به دلیل افزایش سن و اثرات منفی بر جریان خون ناحیه تناسلی نیز ایجاد شود. علاوه بر این، مشکلات مختلف سلامتی و برخی داروهای مورد استفاده نیز می تواند باعث اختلال نعوظ فیزیکی شود. بنابراین، هر گونه درمان یا کاربرد قبل از اینکه مشخص شود مشکل ناشی از عوامل روانی است، مفید نخواهد بود. وقتی مشخص شد که مشکل از عوامل روانی ناشی می شود، شرایطی که باعث اختلال نعوظ روانی می شوند، درمان می گردد.
علل روانی اختلال نعوظ

علل روانشناختی اختلال نعوظ

اختلال نعوظ می تواند ناشی از هر مشکل اساسی سلامتی باشد. برای تشخیص اینکه ناشی از عوامل روانی است، باید معاینه و تحقیقات لازم توسط متخصص انجام شود. همچنین ممکن است عواملی وجود داشته باشد که نشان دهد این وضعیت ناشی از عوامل روانی است.
علاوه بر این، علل روانشناختی اختلال نعوظ را می توان به شرح زیر فهرست کرد:
اضطراب عملکرد
نگرانی در مورد عدم توانایی در ارضای جنسی یا شریک زندگی می تواند منجر به اضطراب عملکرد در فرد شود. با افزایش اضطراب، مشکلاتی که باید تجربه شوند نیز افزایش می‌یابند. این وضعیت بر توانایی ایجاد یا حفظ نعوظ تأثیر می گذارد.
اضطراب عملکرد ممکن است علت اصلی این وضعیت باشد یا ممکن است در نتیجه یک تجربه جنسی بد رخ دهد. این چرخه هر زمان که مشکل نعوظ وجود داشته باشد رخ می دهد و با تکرار آن در مقاربت بعدی باعث ایجاد اضطراب می شود.
استرس
در موقعیت های استرس زا و مضطرب، هورمون های استرس می توانند با جریان خون ترکیب شوند و باعث اختلال نعوظ شوند.
علل روانشناختی اختلال نعوظ
 
افسردگی
افسردگی می تواند تمام جنبه های زندگی از جمله عملکرد جنسی را تحت تاثیر قرار دهد. یک فرد افسرده ممکن است مشکلاتی در روابط جنسی داشته باشد. از آنجایی که افسردگی با سلول های عصبی مغز مرتبط است، می تواند بر میل جنسی یا توانایی نعوظ نیز تأثیر بگذارد. 
مشکلات رابطه
اختلافات، درگیری ها و مشکلات در روابط می تواند باعث استرس عاطفی شود. این می تواند منجر به ایجاد فاصله بین شرکا شود که می تواند عملکرد جنسی را مختل کند.
احساس گناه
این وضعیت را بیشتر می توان در روابط خارج از ازدواج و در افراد مذکری که دارای روابط متعدد هستند مشاهده کرد. احساس خیانت و گناه می تواند باعث ناتوانی در فرد شود.
از دست دادن اعتماد بنفس
اعتماد به نفس پایین و اختلال نعوظ یک بیماری مرتبط هستند. از دست دادن اعتماد به نفس ممکن است در موقعیت هایی مانند ناکافی دیدن خود یا شکست در رابطه جنسی قبلی رخ دهد. اعتماد به نفس پایین یعنی عزت نفس پایین می تواند باعث اختلال نعوظ در افراد شود.

تشخیص اختلال نعوظ روانی

اختلال نعوظ می تواند ناشی از هر مشکل اساسی سلامتی باشد. افراد باید تحت معاینه و آزمایشات جامع قرار گیرند تا مشخص شود که این مشکل ناشی از عوامل فیزیولوژیکی است یا روانی. 
سابقه پزشکی و سابقه جنسی، هرگونه مصرف مواد در گذشته و سلامت عمومی فرد مورد ارزیابی قرار می گیرد. علاوه بر این، در برخی موارد، مشکلات هورمونی مانند سطح پایین تستوسترون می تواند بر عملکرد جنسی تأثیر بگذارد.
برخی از آزمایشات انجام شده برای جلوگیری از چنین شرایطی و رد مشکلات مختلف سلامتی عبارتند از:
  • آزمایش خون
  • آزمایش ادرار
  • آزمایشات تیروئید
با آزمایش خون، عوامل فیزیولوژیکی زمینه ای که ممکن است باعث این مشکل شوند را می توان تعیین کرد. سطح هورمون تستوسترون به تشخیص مشکلاتی مانند مشکلات قلبی و کم خونی کمک می کند. 
تشخیص اختلال نعوظ روانی

درمان اختلال نعوظ روانی

درمان اختلال نعوظ روانی با توجه به عوامل روانی انجام می شود. این موقعیتی است که مردان آن را به عنوان یک موضوع حساس می بینند و اغلب دوست ندارند در مورد آن صحبت کنند. با این حال، به دریافت درمان و حمایت از روانپزشک کمک می کند.
روش های اساسی برای درمان اختلال نعوظ روان زا را می توان به شرح زیر فهرست کرد:
روان درمانی
روان درمانی می تواند به فرد کمک کند تا افکار و احساسات مربوط به فعالیت جنسی و ناتوانی جنسی را شناسایی کند. از طریق درمان، بیمار می تواند افکار متعادلی در مورد خود، روابط و عملکرد جنسی خود ایجاد کند.
درمان ها برای بهبود مشکلات تجربه شده با هدف قرار دادن هر علت زمینه ای انجام می شود. کمک گرفتن برای مشکلات روانی به از بین بردن موارد منفی که بر عملکرد جنسی تأثیر می گذارد کمک می کند.
زوج درمانی
این روش های درمانی برای حل مشکلات بین زوجین مهم هستند. اطمینان حاصل می شود که زوجین ارتباطات خود را در مورد تمایلات جنسی بهبود می بخشند و در مورد عملکردهای جنسی بینش و درک به دست می آورند. علاوه بر این، درگیری ها، اختلاف نظرها و مشکلات مختلف بین آنها در این درمان ها حل می شود که به حفظ یک رابطه سالم کمک می کند. 
درمان اختلال نعوظ روانی
 
تکنیک های آرام سازی
اینها شیوه‌هایی هستند که در برابر موقعیت‌های اضطراب و استرس استفاده می‌شوند. با مدیتیشن و تکنیک های تنفس به فرد کمک می شود تا آرام شود و آرام شود. چنین تمریناتی عملکرد جنسی را بهبود می بخشد که تحت تأثیر استرس و اضطراب است.
دارو درمانی
برخی از داروهایی که می توانند توسط پزشکان متخصص و روانپزشکان تجویز شوند، به فرد کمک می کنند تا عوامل روانی ناشی از آن را مدیریت کند.
اطلاعات تماس با ما
آدرس: پاسداران، بهستان هشتم، پلاک 27
تلفن تماس: 02191004808
واتساپ: 09104840910
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به هلدینگ مشاوره دکترگپ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح