اگر زنان به ارگاسم نرسند، مشکل روانی دارند؟ معرفی روش های درمان

اختلال ارگاسمی زنان به تأخیر یا عدم ارگاسم مداوم یا مکرر پس از یک مرحله کافی از برانگیختگی و برانگیختگی جنسی گفته می شود. با این حال، اختلالات ارگاسم در زنان پیچیده تر از آن چیزی است که به نظر می رسد یا در مردان است. زنان در نوع یا شدت تحریکی که باعث ارگاسم می شود بسیار متفاوت هستند. از این نظر، تشخیص اختلال ارگاسم در زنان، تشخیصی است که تنها با بررسی سن، تجربه جنسی و کفایت محرک‌های جنسی زن، توسط متخصص انجام می‌شود.

ارگاشم در زنان

علل اختلال ارگاسم در بانوان چیست؟

در مواردی که اختلال ارگاسم اولیه است، علت به احتمال زیاد منشأ روانی دارد. اما در مواردی که ثانویه است، یعنی بعداً در خانمی که قبلا مشکل ارگاسم نداشته است، بیماری های جسمی به طور جدی بررسی شود.
وقتی به دلایل روانی نگاه می کنیم؛ تربیت یک زن، شخصیت و احساسات او نسبت به شریک جنسی خود را می توان از عوامل موثر بر ارگاسم دانست. اختلال ارگاسم بیشتر در زنانی دیده می شود که بدن خود را دوست ندارند، زنانی که نمی توانند از نقش سنتی زنانه فراتر بروند، به عنوان یک نقش زنانه اجتماعی آموزش داده شده است، انفعال و ترسو را در پیش گرفته اند، احساسات جنسی خود را سرکوب می کنند و می خواهند حفظ کنند. تمام احساسات خود را تحت کنترل، که بسیار سخت و یا افسردگی است. علاوه بر این؛ برخی نکات منفی در رابطه با پدر (جدایی، مرگ، غفلت، فشار زیاد و...) نیز بر توانایی ارگاسم در زنان تأثیر می گذارد. از سوی دیگر؛ مشکلات در رابطه زن با شریک زندگی یا منفی بودن احساسات او نسبت به شریک زندگی خود نیز از علل اختلال ارگاسم در زنان است.
مهم ترین عاملی که در شرایط کشور ما برای آشکار شدن علت اختلال ارگاسم باید در نظر گرفته شود، این است که مشخص شود آیا زن مبتلا به مشکل ارگاسم، قاعده «زمان مناسب، مکان مناسب و شریک زندگی مناسب» را که پیش نیاز یک رابطه جنسی رضایت بخش است رعایت می کند یا خیر. قانون مهم دیگری که باید در نظر گرفت این است که آیا تحریک مناسب با مدت و شدت کافی برای ارگاسم ارائه می شود یا خیر. اینکه آیا آمادگی کافی، پیش بازی و تحریک کافی کلیتورال انجام می شود یا نه، یکی از مهم ترین دلایلی است که بر اینکه فرد می تواند ارگاسم داشته باشد یا نه.
اختلال ارگاسم در بانوان
 
اولین عاملی که باید به عنوان علت ثانویه اختلال ارگاسم در زنان در نظر گرفته شود این است که آیا دارویی وجود دارد که ارگاسم را به تاخیر می اندازد یا از آن جلوگیری می کند. به خصوص داروهای ضد افسردگی، آنتی هیستامین ها و داروهای ضد فشار خون که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند باعث اختلال عملکرد ارگاسم شوند. علاوه بر این، اختلال ارگاسم ثانویه نیز در مواردی که اختلالات روانپزشکی مختلف مانند افسردگی، اختلالات اضطرابی، مصرف الکل یا مواد مخدر رخ می دهد، دیده می شود. بیماری های جسمی مختلف نیز می توانند باعث اختلالات ارگاسمی شوند و بررسی این موارد نیز ضروری است. وقتی به دلایل فیزیکی نگاه می کنیم؛ در مواردی که ساختار واژن به دلیل اعمال جراحی آسیب دیده باشد یا در زنانی که آسیب نخاعی دارند، ممکن است اختلال ارگاسم ایجاد شود. علاوه بر این، در برخی از بیماری های مزمن (دیابت، سرطان لگن و ...) برخی مشکلات در مرحله برانگیختگی جنسی رخ می دهد و در نتیجه ممکن است اختلال ارگاسم به طور ثانویه ایجاد شود. از سوی دیگر، فرکانس و شدت ارگاسم ممکن است تحت تأثیر افزایش سن، یائسگی، سایر شرایط پزشکی و مصرف داروهای مرتبط باشد.

چگونه اختلال در ارگاسم را درمان کنیم؟

اختلال ارگاسم در زنان؛ با درمان جنسی قابل درمان است. هدف از این درمان این است که ابتدا زن به تنهایی و سپس با همسرش به ارگاسم برسد. این درمان که با تکالیف تدریجی پیش می‌رود، با تکالیفی آغاز می‌شود که باعث افزایش ارتباط زوجین و به اشتراک گذاشتن احساس عشق و صمیمیت آنها می‌شود. سپس تکالیفی به آنها داده می شود که ارتباطات و رفتار جنسی آنها را متنوع می کند. پس از انجام این کارها، ابتدا زن با تحریک جنسی خود به خود (خودارضایی) و سپس با تحریک شریک زندگی خود بدون رابطه جنسی به ارگاسم کمک می کند. پس از این مراحل، از طریق رابطه جنسی به مرحله ارگاسم می رسد. در این مرحله اولاً با خودارضایی در حین آمیزش جنسی به ارگاسم می رسد. سپس تحریک دستی به تدریج کاهش می یابد و ارگاسم تنها از طریق رابطه جنسی حاصل می شود. در برخی از موقعیت ها در حین آمیزش جنسی، تحریک اعمال شده به کلیتوریس بیشتر برای ارگاسم مفید است. اطلاعات مضاعفی در مورد این موقعیت ها داده می شود.
نباید فراموش کرد که ارگاسم آخرین مرحله پاسخ جنسی است و هرگونه اختلال در مرحله میل و برانگیختگی در ارگاسم منعکس خواهد شد. اگر اختلالی در مراحل میل جنسی و/یا برانگیختگی جنسی وجود داشته باشد، بهتر است ابتدا به آن رسیدگی شود و درمان انجام شود.
درمان اختلال در ارگاسم

چرا فراوانی اختلال در ارگاسم دیده می شود؟

مطالعات انجام شده در خارج از کشور نشان می دهد که شیوع اختلالات ارگاسم زنان در جامعه بین 5 تا 20 درصد متغیر است. با این حال، گفته می شود که این ارقام بیشتر موارد اولیه (موجود از ابتدا) اختلال ارگاسم هستند و وقتی سایر اختلالات ارگاسمی (که بعداً ظاهر می شوند) را نیز در نظر بگیریم، این میزان بیش از پیش افزایش خواهد یافت.
از آنجایی که در کشور ما تحقیقات گسترده ای در این زمینه وجود ندارد، نمی توان آمار و ارقامی را ارائه داد. با این حال می توان گفت که اختلالات ارگاسم در کشور ما به دلیل آموزش و تجربه ناکافی جنسی، ناآگاهی از تکنیک های جنسی و رواج افسانه های جنسی به میزان بالایی دیده می شود.
اختلالات ارگاسم بیشتر در زنان جوان دیده می شود. در اکثر زنان، اختلال ارگاسمی اولیه و مادام العمر است تا ثانویه. زیرا وقتی زنی یاد بگیرد چگونه به ارگاسم برسد، امکان ندارد بعداً این توانایی را از دست بدهد یا فراموش کند.
فراوانی اختلال در ارگاسم
اطلاعات تماس با ما
آدرس: پاسداران، بهستان هشتم، پلاک 27
تلفن تماس: 02191004808
واتساپ: 09104840910
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به هلدینگ مشاوره دکترگپ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح