بازی درمانی کودک چیست و چه کاربرد و فوایدی دارد ؟

یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که بازی کردن برای کودکان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و می تواند افکار کودک را نشان دهد. بازی درمانی که در جامعه امروز به شدت مورد استقبال قرار گرفته است، می تواند برای کودکان با رده سنی ۳ الی ۱۱ سال در نظر گرفته شود. ممکن است عده ای از افراد با خود بپرسند بازی درمانی برای چه کودکانی ضروری است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم کودکانی که از مشکلات مختلف اجتماعی، عاطفی و رفتاری رنج می برند؛ باید از بازی درمانی بهره مند گردند. اگر بخواهیم تعریف مختصری از بازی درمانی برایتان داشته باشیم، باید بگوییم که با این کار می توان در محیط بازی کودکان را تحت معالجه و مشاوره قرار داد و از بروز مشکلات جدی تر در آن ها جلوگیری نمود. اگر می خواهید با بازی درمانی در کودکان بیش تر آشنا شوید، به شما توصیه می کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه بمانید و مطالب را مورد بررسی تان قرار دهید.

بازی درمانی در چه محیطی و چگونه انجام می شود؟

حال که تا حدودی با بازی درمانی آشنا شده اید، باید بدانید که در کجا و چگونه انجام می شود. لذا لازم به ذکر است که بازی درمانی معمولا در محیط های بازی انجام شده و به کودک قوانین آن محیط اعلام می گردد. اما توجه داشته باشید که این قوانین چندان سخت نبوده و کودک می تواند به راحتی آن ها را رعایت کند. در محیط بازی یک درمانگر وجود دارد که مقداری از وسایل بازی را در اختیار کودک قرار می دهد تا بتواند به احساسات کودک پی ببرد. همچنین در بعضی از مواقع پیش می آید که درمانگر سوالاتی مربوط به وسایل بازی را از کودک می پرسد، در این صورت با دانشی که دارد می تواند از نگرانی و استرس های پنهانی کودک آگاه شده و روش هایی را برای برطرف کردن آن ها در نظر بگیرد. در بعضی از مواقع ممکن است افراد با خود بپرسند آیا کودک به درمانگر اعتماد می کند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم روش های مختلفی وجود دارد که درمانگر برای اعتماد سازی انجام می دهد و پس از یک الی دو جلسه کودک احساس صمیمیت زیادی با درمانگر کرده و مراحل به راحتی پیش می روند.
یکی از موضوعاتی که باید به آن توجه داشته باشید این است، زمانی که بازی درمانی برای کودک انجام می شود او پس از مدت زمان کوتاهی یاد می گیرد تا احساسات و هیجانات خود را به روش درست ابراز کند و در نهایت بتواند مشکلات خود را بدون کمک دیگران برطرف نماید و مسئولیت کار های خود را بر عهده بگیرد. 

چه زمانی برای بازی درمانی مراجعه کنیم؟

بسیاری از والدین گمان می کنند که بازی درمانی اهمیتی چندانی ندارد و نمی تواند بر روی زندگی کودک تاثیر چندانی بگذارد، اما باید بگوییم که این تصور کاملاً اشتباه و نادرست تلقی می شود. چرا که به هنگام بازی درمانی کودک نکات متعددی را فرا گرفته و می تواند با کمک گرفتن از این نکات در تمامی بعدهای زندگی خود موفق تر از قبل عمل کند. باید توجه داشته باشید که بازی درمانی معمولاً برای کودکانی انجام می شود که مشکلات رفتاری و اجتماعی زیادی دارند یا آنکه در زندگی خود دچار سوگواری های زیادی همچون طلاق والدین و از دست رفتن آنها شده اند. در این صورت بازی درمانی به آنها کمک می کند تا مشکلات خود را برطرف کند و به زندگی عادی یک کودک سالم بازگردد. اگر در کودک خود متوجه شده اید که او ناراحتی های خود را به طور آشکار شان می دهد و دچار پریشانی شده است، به شما پیشنهاد می دهیم تا از روش بازی درمانی برای بهبود کودک خود استفاده نمایید و نتایج فوق العاده و شگفت انگیز آن را مشاهده کنید.

از بازی درمانی چه انتظاری می رود؟

یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید این است که قبل از شروع بازی درمانی توسط درمانگر و کودک رمانگر سعی می کند تا با والدین و نزدیکان کودک ارتباط برقرار کند و تا حدودی شناخت رفتاری نسبت به کودک پیدا کند. پس از آن درمانگر در اغلب موارد سعی می کند تا بازی کودک را به طور جداگانه مورد مشاهده قرار دهد و نکات متعددی را از آن دریابد. حتی در بسیاری از مواقع درمانگر ترجیح می دهد تا کودک و والدین با یکدیگر بازی کنند، چرا که در این صورت می توانند متوجه میزان احساسات و تعامل کودک و والدین گردد. ممکن است عده ای از افراد با خود بپرسند بازی درمانی چه مقدار به طول می انجامد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که معمولاً بازی درمانی ۱۵ الی ۲۰ جلسه به طول می انجامد که هر جلسه ۴۰ الی ۴۵ دقیقه خواهد گذشت. 

آیا بازی درمانی می تواند به بزرگسالان کمک کند؟

همانطور که می دانید، بازی وسیله ای برای درک ذهنیات کودکان است. اما باید توجه داشته باشید که بازی درمانی علاوه بر کودکان می تواند بر روی بزرگسالان تاثیر بسزایی داشته باشد. به گونه ای که اگر یک فرد بزرگسال قادر به بروز احساسات خود به طور صحیح نباشد، می تواند به راحتی با بازی درمانی این مشکل را برطرف کرده و زندگی خود را بهبود ببخشد. توجه داشته باشید که در محیط بازی بزرگسال می تواند ذهنیت و استعدادهای خود را کشف کرده و مشکلات ارتباطی خود را در کمترین زمان ممکن برطرف نماید. اما توجه داشته باشید که ممکن است بعضی از درمانگرها بازی درمانی را برای بزرگسالان انجام ندهند به همین خاطر باید به دنبال یک درمانگر مناسب برای خود باشید.

بازی درمانگر خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

ممکن است عده ای از افراد با خود بپرسند بازی درمانگر خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم یک درمانگر مناسب کسی است که از تجربه کافی در زمینه بازی درمانی برخوردار باشد و بتواند در کمترین زمان ممکن ارتباط مناسبی را با کودک و والدین آن ایجاد کند و مشکلات را برطرف نماید. اولین نکته ای که باید حائز اهمیتتان قرار دهید این است که سابقه کاری و میزان رضایت از درمانگر در بالاترین حد ممکن خود باشد. در این صورت می توانید به راحتی به درمانگر اطمینان کرده و فرزند خود را به او بسپارید.
همانطور که تا به این قسمت از مقاله متوجه شده اید بازی درمانی یکی از روش هایی است که با استفاده از آن می توانید تا حد بسیار زیادی از بروز مشکلات متعدد در کودک خود جلوگیری کنید. همچنین توجه داشته باشید که بازی درمانی می تواند برای بزرگسالان نیز استفاده شود و هیچ محدودیتی در این باره وجود ندارد. به همین خاطر در این قسمت از مقاله سعی کردیم تا شما را با صفر تا صد بازی درمانی آشنا کنیم. امیدواریم با مطالعه مطالب فوق توانسته باشید سوالات و ابهامات ذهن خود را نسبت به این موضوع برطرف کرده و در صورت تمایل به دریافت خدمات مد نظرتان از مجموعه ما بپردازید. 
اطلاعات تماس با ما
آدرس: پاسداران، بهستان هشتم، پلاک 27
تلفن تماس: 02191004808
واتساپ: 09104840910
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به هلدینگ مشاوره دکترگپ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح