گفتار درمانی و کار درمانی

قبل از شروع روان درمانی چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

برای اینکه بتوانید نتیجه فوق العاده ای را از روان درمانی کسب کنید، باید قبل از شروع نکات متعددی را مورد توجه تان قرار دهید که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
نیاز خود را بررسی کنید
اگر برای مقابله با یک موقعیت دشوار یا مشکل سلامت روان به کمک نیاز دارید، روان درمانی ممکن است ایده خوبی باشد. اما برای امتحان کردن آن لزوماً مجبور نیستید از یک بحران عبور کنید و خود را دچار مشکلات گوناگون نمایید. توجه داشته باشید که روان درمانی می تواند تا حد زیادی به پیشرفت شخصی کمک کند. گاهی اوقات صحبت کردن با کسی که دوست یا عضو خانواده نیست به شما کمک می کند دیدگاه بهتری پیدا کنید و احساس بهتری داشته باشید و بتوانید زندگی را باب میل تان پیش ببرید. 
در واقع روان درمانی یک تعهد است که باید به خود و روان درمانگر تان داشته باشید و به آن پایبند بمانید. بنابراین این کار مستلزم کمی صبوری و تعهد از سوی شما است. از خود بپرسید که آیا آماده صحبت کردن هستید؟ آنگاه در مورد احساسات عمیق خود با کسی صحبت کنید. گاهی اوقات در طول درمان باید در مورد موضوعات بسیار شخصی صحبت کنید، که اگر احساسات شما هنوز آماده نباشید ممکن است برای تان آزار دهنده باشد.
مهم است که به یاد داشته باشید که درمانگران حرفه ای هستند و آموزش کامل در این باره دیده اند تا از شما در مدیریت احساسات، تجربه ها و افکارتان، حمایت کنند. آنها وجود دارند تا به شما کمک کنند از نظر روانی احساس امنیت و راحتی کنید و چالش های خود را در زندگی برطرف نمایید.
نوع درمان را بشناسید و درک کنید
همانطور که تاکنون متوجه شده اید، انواع مختلفی از روان درمانی وجود دارد و دانستن اینکه کدام یک برای شما گزینه مناسبی است، ممکن است دشوار باشد. متخصصان سلامت روان انواع خاصی از درمان ها را بر اساس مشکلات خاصی که ممکن است تجربه کنید به شما توصیه می کنند تا بتوانید نتیجه مطلوبی را از فرایند درمان کسب کنید. بنابراین ممکن است مفید باشد که با یک پزشک متخصص در مورد روش درمان مورد نیاز خود صحبت کنید و راهنمایی های مناسبی را دریافت نمایید. همچنین می توانید درباره هر نوع از روان درمانی مطالعه کنید و مقالات متعدد را مورد بررسی تان قرار دهید تا بتوانید مشخص کنید کدام یک از این روش ها برای شخصیت و مشکلات شما مناسب تر است.
درمورد دست آورد خود در روان درمانی فکر کنید
به آنچه می خواهید از روان درمانی خود به خاطر بسپارید و یاد بگیرید به طور مداوم فکر کنید. ممکن است در طول جلسات روان درمانی برای کنار آمدن با یک تجربه آسیب زا، یاد بگیرید که چگونه با غم و اندوه کنار بیاید. همچنین تکنیک هایی برای کاهش سطح اضطراب خود را اموزش ببینید. به شما توصیه می کنیم برای بهتر پیش رفتن فرایند روان درمانی، ایده های خود را درباره مشکلات تان بنویسید و در جلسات روان درمانی آن ها را به درمانگر خود نشان دهید. چرا که در بسیاری از مواقع فرد با توجه به شرایط خود می تواند ایده های مناسبی را در نظر بگیرد و درمانگر آن را تایید کند.

روان درمانی فردی

روان درمانی را می توان به عنوان یک همکاری در نظر گرفت. شما و روانشناس تان با کمک یک دیگر می توانید راه حل هایی را برای برطرف کردن مشکلات تان دریابید و در این باره همکاری داشته باشید. به طور کلی می توان گفت  روان درمانی فردی تسکین شما و توسعه خودمختاری شما تلقی می شود. بهبود وضعیت فرد در چند جلسه متعدد انجام می گیرد و نمی توان در یک جلسه توقع از بین رفتن تمامی مشکلات و چالش ها را داشت. ممکن است عده ای از افراد با خود بپرسند روان درمانی برای چه سنی مناسب است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم روان درمانی فردی برای افراد در هر سنی مناسب تلقی می شود و به روش های مختلف به افراد مختلف کمک می تواند کمک شایانی نماید. توجه داشته باشید که روان درمانی می تواند افراد خاصی را با یک مشکل خاص همانند (اضطراب، استرس، اختلالات خوردن، تکانشگری و غیره) هدف قرار دهد و برای برطرف کردن آن ها تکنینک هایی در نظر گرفته شود. مدت زمان روان درمانی فردی از 3 ماه تا 2 سال متغیر است و نمی توان برای تمامی بیماران یک زمان مشخص را اعلام کرد. درمان را می توان به یک تا چند مصاحبه محدود کرد،  زیرا به موقعیت و مشکلات فرد مرتبط است. با این حال، گاهی اوقات، بسته به تقاضا، لازم است که مدت زمان جلسات روان درمانی تمدید شود و فرد مجدد به درمانگر خود مراجعه نماید.

روان درمانی زوج

توجه داشته باشید روان درمانی زوج معمولاً در مرحله ای انجام می شود که زوج  پیوندشان تحت فشار است و مشکلاتی همچون خیانت، مشکل در برقراری ارتباط، عدم اعتماد به نفس و... برایشان به وجود آمده است. در این مواقع با کمک یک درمانگر، می توان مجدد وارد گفتگو با یک دیگر شد و بیشتر به حرف های یکدیگر گوش فرا دهید. هنگامی روان درمانی زوج را آغاز می کنیم که فقدان ارتباط بین زوجین دیگر اجازه نمی دهد یکدیگر را درک کرد و به تکامل رسید.  بنابراین مداخله شخص ثالث ضروری محسوب می شود. این شخص ثالث درمانگر است که به عنوان یک واسطه در نظر گرفته می شود و به طرفین کمک می کند تا احساسات خود را با آرامش و احترام بیان کنند و از بروز تنش و دعوا های مجدد جلوگیری گردد. توجه داشته باشید که در طول یک جلسه روان درمانی زوجین، روانپزشک یا روانشناس تمرین ها و تکنیک های مختلفی را به طرفین ارائه می دهد تا آن ها بتوانند با در نظر گرفتن این روش ها از جدایی جلوگیری کنند. به عنوان مثال  نکاتی را به زوجین ارائه می دهد و توصیه می  کند که آن ها را خارج از جلسه درمانی در زندگی خود پیاده کنند. ممکن است عده ای از افراد با خود بپرسند هزینه روان درمانی زوج چقدر است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که هر جلسه حدودا ۴۵ دقیقه الی ۱ ساعت به طول می انجامد و عوامل مختلفی بر روی هزینه نهایی تاثیر گذار هستند. به همین خاطر نمی توان هزینه مشخصی را برای تمامی مراجعه کنندگان در نظر گرفت. مشتری های محترم می توانند با مشاوران مجموعه در این باره صحبت کنند و سوالات خود را برطرف نمایند.

روان درمانی خانواده

روان درمانی خانواده بر این فرض عمل می کند که رنج یکی از اعضای خانواده ناشی به دلیل مشکلاتی است که در خانواده وجود دارد. بنابراین چالش های او به عنوان مشکلات فردی در نظر گرفته نمی شود، بلکه بیشتر به عنوان نشانه ای از اشتباه در خانواده است و باید برای برطرف کردن آن از روان درمانی خانواده بهره مند گردید. دقت داشته باشید که خانواده  درمانی، بنا به تعریفی که در قبل برایتان داشتیم، درمانی است که تمام تعاملات درون یک خانواده را در نظر می گیرد و بررسی می کند. هدف آن تخریب باورهای نادرست در خانواده، تشخیص ناگفته های باقی مانده، رنجش و ترس های همه اعضای خانواده است. نقطه شروع روان درمانی خانواده به طور کلی ناراحتی یکی از اعضای خانواده است و جرقه از اینجا خواهد خورد. 
همانطور که تا به این قسمت از مقاله متوجه شده اید، روان درمانی یکی از بهترین  شیوه های درمانی برای فرد، زوج و خانواده محسوب می شود که افراد باید آن را برای برطرف کردن مشکلات خود در نظر بگیرند. به همین خاطر در این قسمت از مقاله سعی کردیم تا شما را با صفر تا صد این مبحث آشنا کنیم. امیدواریم با مطالعه مطالب فوق توانسته باشید سوالات و ابهامات ذهن خود را نسبت به این موضوع برطرف کرده و در صورت تمایل به دریافت خدمات مد نظرتان از مجموعه ما بپردازید.
اطلاعات تماس با ما
آدرس: پاسداران، بهستان هشتم، پلاک 27
تلفن تماس: 02191004808
واتساپ: 09104840910
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به هلدینگ مشاوره دکترگپ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح