آموزش شناختی و ارتقا مهارت های مغز

در کسب و کار افرادی که بهترین استقامت شناختی، تمرکز و تصمیم گیری موثر را دارند، می توانند هزینه ها را به حداقل رسانده و در نهایت در کار خود موفق شوند.  اموزش شناختی می تواند به کارکنان در بهبود مهارت های خاص مانند تمرکز حافظه، حل مسئله، تصمیم گیری و سرعت پردازش اطلاعات کمک کند. در واقع می توان گفت آموزش شناختی می تواند تا حد بسیار زیادی افراد را در انجام کار های روزمره همراهی کند و چالش ها را به حداقل برساند. اگر می خواهید با آموزش شناختی به طور کامل آشنا شوید، به شما توصیه می کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه بمانید و مطالب را مورد بررسی تان قرار دهید.

بررسی تکنیک های موثر در آموزش شناختی و ارتقا ذهن

توجه داشته باشید که تکنیک های مختلفی وجود دارند که با بهره مندی از آن ها می توانید به ارتقا ذهن خود بپردازید و به عبارت دیگر ذهن خود را آموزش دهید. از مهم ترین تکنیک ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
بررسی اصول اولیه
آموزش مغز که به آن آموزش شناختی نیز می گویند، زمینه ای است که هدف آن بهبود توانایی های شناختی از طریق تمرین ها و فعالیت های هدفمند است. این بر اساس اصول علوم اعصاب، روانشناسی و آموزش است. در اینجا چند نکته کلیدی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود:
نوروپلاستیسیته: توانایی قابل توجه مغز برای انطباق و سازماندهی مجدد خود در مهم ترین قسمت آموزش مغز قرار دارد. نوروپلاستیسیته به توانایی مغز در ایجاد اتصالات عصبی جدید، تقویت اتصالات موجود و حتی جبران آسیب کمک می کند. آموزش مغز از این انعطاف پذیری برای بهبود عملکردهای شناختی استفاده می کند. 
حوزه های توانایی شناختی: آموزش مغز، حوزه های شناختی خاصی از جمله حافظه، توجه، حل مسئله، زبان و عملکردهای اجرایی را هدف قرار می دهد. درک این حوزه ها باعث می شود که برنامه های آموزشی متناسب با نیازهای فردی تنظیم شود.
سرعت پردازش: کارهای آموزشی که نیاز به تصمیم گیری سریع و پردازش اطلاعات دارند، می توانند سرعت شناختی کلی را افزایش دهند. اگر می‌خواهید با دیگر مباحث مرتبط در ارتباط با آموزش شناختی و ارتقا ذهن آشنا شوید به شما توصیه می‌کنیم تا در انتهای مقاله با ما همراه بمانید و تمامی مطالب ذکر شده را با دقت بالا مطالعه فرمایید.
تکنیک و رویکرد ها
 مغز شامل تکنیک ها و رویکرد های بسیاری است که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
تکنیک های ذهن آگاهی: این تکنیک ها باعث بهبود توجه، کاهش استرس و بهبود تنظیم هیجانی می شود. به همین خاطر است که مراقبه به تمامی افراد پیشنهاد می شود. هنگامی که مدیتیشن می کنید، می توانید توجه و افکار خود را به خوبی کنترل کرده و تحت تاثیر تان قرار دهید.
تمرینات ورزشی و فیزیکی: طبق تحقیقاتی گه توسط تیم ما انجام شده است، دریافتیم که ورزش هوازی منظم تاثیر مثبتی بر سلامت مغز دارد. جریان خون را افزایش می دهد، نوروژنز را تقویت می کند و عملکرد شناختی کلی را پشتیبانی می کند. هنگامی که شما به طور مرتب پیاده روی می کنید، می توانید عملکرد شناختی را در خود تقویت نمایید.
آموختن مهارت های جدید: کسب مهارت های جدید مسیرهای عصبی را تحریک می کند و انعطاف پذیری شناختی را بهبود می بخشد. به همین خاطر باید همواره سعی کنید تا مهارت های هرچند کوچک را اموزش ببینید و عملکرد شناختی خود را تحت تاثیر قرار دهید. بسیاری از افراد گمان می کنند مهارت های کوچک تاثیری بر روی ارتقا ذهن آن ها ندارد، اما باید بگوییم این تصور کاملا اشتباه و نادرست تلقی می شود.
تفاوت های فردی و شخصی سازی
دقت داشته باشید بررسی تفاوت های فردی می تواند تاثیر بسزایی بر روی آموزش شناختی داشته باشد. ممکن است عده ای از افراد با خود بپرسند تفاوت های فردی و شخصی سازی شامل چه مواردی می شود؟ این موارد به شرح زیر می باشند:
ارزیابی پایه:  قبل از شروع آموزش مغز، افراد باید توانایی های شناختی اولیه خود را ارزیابی کنند. این اجازه می دهد تا برنامه های آموزشی متناسب با نیازهای خاص باشد. 
سن : تاثیرات تمرین مغز بسته به سن متفاوت است. مغزهای جوان تر تمایل دارند با شدت بیشتری پاسخ دهند به این آموزش ها پاسخ مثبت بدهند در صورتی که افراد مسن ممکن است چالش هایی را به همراه داشته باشند.
همانطور که تا به الان متوجه شده اید آموزش شناختی و ارتقاء مغز یکی از موضوعاتی است که همه افراد باید به آن توجه داشته باشند تا بتوانند در پیری کمتر دچار زوال عقل و دیگر مسائل مربوطه شوند. به همین خاطر در این قسمت از مقاله سعی کردیم تا شما را با صفر تا صد این مبحث آشنا کنیم. امیدواریم با مطالعه مطالب فوق توانسته باشید سوالات و ابهامات ذهن خود را نسبت به این موضوع برطرف کرده و در صورت تمایل به دریافت خدمات مد نظرتان از مجموعه ما بپردازید.
اطلاعات تماس با ما
آدرس: پاسداران، بهستان هشتم، پلاک 27
تلفن تماس: 02191004808
واتساپ: 09104840910
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به هلدینگ مشاوره دکترگپ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح