بازتوانی و اصلاح عملکرد شناختی (CRT)

مهارت های شناختی به عنوان توانایی های ذهنی اساسی، از جمله طیف گسترده ای از فرآیندهای ذهنی به عنوان مثال: ادراک، حافظه، حل مسئله، توجه، آگاهی بدن و... مشخص می شوند. مهارت های شناختی را می توان به عنوان فرآیندهای اساسی در نظر گرفت. زیرا می تواند یادگیری اجتماعی، عاطفی و تحصیلی را شکل دهد. در افرادی که دچار سکته مغزی شده اند، این مهارت ها ممکن است مختل شده و منجر به ناتوانی در چندین زمینه عملکرد مانند ارتباطات، مراقبت از خود، بهره وری و فعالیت های اوقات فراغت شود. توانبخشی و بازتوانی شناختی مبتنی بر نظریه های علمی برگرفته از رشته های مختلف از جمله علوم اعصاب شناختی، عصب روانشناسی، عصب زبانشناسی و رشد زبانی و شناختی است که شامل خدمات پزشکی و درمانی است که به طور خاص با هدف بازگرداندن هرچه بیشتر عملکرد شناختی ممکن و ارائه راهبردهای جبرانی مختلف برای مقابله بهتر با نقص های شناختی انجام می شود. اگر می خواهید با بازتوانی شناختی به خوبی آشنا شوید، به شما توصیه می کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه بمانید و مطالب را مورد بررسی تان قرار دهید.

بازتوانی عملکرد شناختی چیست؟

توانبخشی عملکرد شناختی یک درمان هدف گرا است که هدف آن بهبود عملکردهای شناختی (حافظه، توجه و تمرکز) و مهارت های زندگی روزمره (مانند استفاده از فناوری و دستگاه های هوشمند، استفاده از دارو ها و...) می باشد که ممکن است تحت تأثیر سکته مغزی شما قرار گرفته باشد. برنامه توانبخشی با توجه به نیازهای خاص هر بیمار ارائه می شود. هدف بهبود عملکرد در کارهایی است که برای شما مهم هستند و قادر به انجام آن ها به طور درست نیستید. 

ایا بعد از سکته مغزی باید از بازتوانی عملکرد شناختی بهره برد؟

نقص های شناختی، یا مشکلات مربوط به تفکر پس از سکته مغزی بسیار رایج است. انواع مختلفی از اختلالات شناختی وجود دارد؛ از فراموشی گرفته تا سردرگمی که می تواند با ایمنی، استقلال و روابط شخصی تداخل داشته باشد. توانبخشی شناختی توسط پزشکان، دانشمندان و متخصصان مراقبت های بهداشتی برای بهبود عملکردهای شناختی در نظر گرفته شده است. هدف این درمان کمک به افراد مبتلا به اختلال عملکرد شناختی برای مقابله با تأثیرات مختلفی است که در طول زندگی خود با آن مواجه می شوند. با کمک توانبخشی شناختی، بسیاری از افراد می توانند پس از سکته مغزی، زندگی پربارتر و رضایت بخشی داشته باشد و با مشکلات متعدد مواجه نگردند. دقت داشته باشید اشکال در عملکرد شناختی می تواند زندگی اطرافیان را تحت تاثیر قرار داده و آن ها را با چالش های زیادی مواجه سازد.

قبل از انجام بازتوانی عملکرد شناختی به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟

بازتوانی عملکرد شناختی بر اسا اهداف فردی خواهد بود و تمام نقاط قوت و ضعف شما را که در عملکردهای شناختی شما دخیل هستند، در نظر می گیرد. چندین تکنیک وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا به اهداف درمانی خود دست یابید، مانند وظایف شنوایی و بصری یا آموزش حافظه. ممکن است از شما خواسته شود که انواع تست های عصبی روانشناختی را برای تعیین عملکرد شناختی فعلی خود تکمیل کنید. این به درمانگران کمک می کند تا یک برنامه درمانی مناسب را ایجاد کنند. برخی از این تست ها سوالاتی را پوشش می دهند که ممکن است برای شما نامناسب به نظر برسند، در موارد دیگر ممکن است از تلاش برای پاسخ صحیح به آنها عصبی شوید، اما توجه داشته باشید که هرچند این سوالات نامعقول هستند اما باید به آن به درستی پاسخ دهید. قبل از شروع درمان، به یاد داشته باشید که مهمترین چیز برای شما و درمانگرتان این است که بدانید باید تلاش های درمانی خود را در کجا متمرکز کنید. بنابراین سعی کنید هنگام انجام تست های مختلف این را در نظر داشته باشید. برای اگاهی بیش تر در ارتباط با عملکرد بازتوانی شناختی به شما توصیه می کنیم با ما در ادامه مطلب همراه بمانید.

بازتوانی عملکرد شناختی چگونه عمل می کند؟

هدف از این رویکرد، بازیابی عملکردهای شناختی است که در اثر سکته مغزی مختل شده اند. این در مورد تمرین مهارت هایی است که با آنها مشکل دارید تا زمانی که پیشرفت را مشاهده کنید. هدف این است که در نهایت بتوانید مهارت هایی را که در درمان آموخته اید در موقعیت های زندگی واقعی به کار ببرید. رویکرد ترمیمی شامل سه شاخه است که عبارت اند از:
انجام ورزش و تمرین
این روش برای تقویت توانایی های شناختی شما از طریق تمرین تکراری استفاده می شود. می توانید با تمرین مکرر آنها تا زمانی که به آنها تسلط پیدا کنید، خود را برای تکمیل وظایف آموزش دهید. به عنوان مثال، برای یادگیری مجدد کاری مانند تهیه قهوه، باید یک سری مراحل را انجام دهید.(ظرف را با آب پر کنید، قهوه را آسیاب کنید، قهوه ساز را روشن کنید، و...)، سپس این مراحل را تا زمانی که قهوه تهیه شود انجام دهید. ورزش و تمرینات ورزشی هم به این گونه است که باید به آن توجه زیادی داشته باشید.
تکنیک های یادگیری
اینها ترفندهایی هستند که برای یادآوری اطلاعات خاصی مانند شماره تلفن، واژگان، قرار ملاقات ها و... استفاده می شوند. آنها همچنین می توانند به شما در یادگیری اطلاعات جدید کمک کنند. درمانگر شما به شما کمک می کند تا این نکات را توسعه دهید. ممکن است در گذشته از این نوع تکنیک ها استفاده کرده باشید.
تکنیک های تصویر سازی
در این شکل از رشد حافظه، از تصاویر بصری برای کمک به حافظه استفاده می شود. بهترین تکنیک های شناخته شده مربوط به لیستی از استراتژی های یادگیری است.
همانطور که تا به این قسمت از مقاله متوجه شده اید، بازتوانی عملکر شناختی معمولا برای افرادی در نظر گرفته می شود که مشکلات شناختی دارند. به همین خاطر در این قسمت از مقاله سعی کردیم تا شما را با صفر تا صد این مبحث آشنا کنیم. امیدواریم با مطالعه مطالب فوق توانسته باشید سوالات و ابهامات ذهن خود را نسبت به این موضوع برطرف کرده و در صورت تمایل از خدمات مجموعه ما بهره مند گردید.
اطلاعات تماس با ما
آدرس: پاسداران، بهستان هشتم، پلاک 27
تلفن تماس: 02191004808
واتساپ: 09104840910
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به هلدینگ مشاوره دکترگپ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح