بیوفیدبک و نوروفیدبک و تفاوت آنها چیست ؟ خدمات بیوفیدبک و نوروفیدبک

مغز ما از میلیاردها نورون تشکیل شده است که از الکتریسیته برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند. وقتی سیناپس‌های ما فعال می‌شوند، فعالیت الکتریکی ایجاد می‌کنند که می‌تواند به عنوان امواج مغزی اندازه‌گیری شود. در بسیاری از شرایط، امواج مغزی ما مختل می شوند و به درستی عمل نمی کنند. بنابراین ما می‌توانیم تعداد زیادی از انواع امواج مغزی را داشته باشیم یا از انواع دیگر به اندازه کافی نباشیم. نوروفیدبک نوعی درمان است که می تواند به افراد کمک کند امواج مغزی خود را بهتر از قبل کنترل کند. اگر می خواهید با صفر تا صد نوروفیدبک و بیوفیدبک آشنا شوید، به شما توصیه می‌ کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه بمانید و مطالب را مورد مطالعه و بررسی تان قرار دهید.

بیوفیدبک چیست؟

بیوفیدبک یک روش مبتنی بر رفتار درمانی و طب رفتاری است که با کمک آن فرآیندهای روانی فیزیولوژیکی ناخودآگاه از طریق بازخورد قابل درک می‌شوند. برای این منظور، عملکردهای ناخودآگاه بدن مانند تنفس، ضربان قلب، فشار خون، مقاومت پوست، دمای بدن و تنش عضلانی با استفاده از حسگرهای روی پوست اندازه‌گیری می‌شوند و یا با سیگنال‌های تصویری قابل مشاهده هستند یا از طریق سیگنال‌های صوتی قابل شنیدن هستند. به این ترتیب بیمار می تواند بلافاصله واکنش بدن خود را ببیند یا بشنود.
از طریق بیوفیدبک، بیمار می تواند تشخیص دهد که حتی کوچکترین تغییرات ذهنی بر بدن او تأثیر می گذارد. در طول دوره درمان، او یاد می گیرد که آگاهانه بر فرآیندهای بدن تأثیر بگذارد و بنابراین می تواند بدون عوارض جانبی یا درد، بهبودی خود را پیش ببرد. برای مثال، هنگام اندازه گیری تنش عضلانی، نتایج اندازه گیری را می توان به صورت منحنی روی صفحه نمایش داد. اگر کشش عضلانی تغییر کند، منحنی نیز تغییر می کند. بنابراین بیمار بازخورد مستقیمی در مورد تغییر تنش عضلانی دریافت می کند. درمان بیوفیدبک معمولا همیشه به مفهوم رفتار درمانی یا شکل دیگری از درمان مرتبط است و به عنوان یک درمان انحصاری در نظر گرفته نمی شود. 

نوروفیدبک چیست؟

دقت داشته باشید که این امر در مورد مغز ما نیز صدق می کند و در آنجا نوروفیدبک نامیده می شود. ما به سختی می‌توانیم مستقیماً روی هر یک از عملکردهای متعدد تأثیر بگذاریم. افسردگی اگر وجود دارد یا ندارد،ً نمی توان مستقیماً بر آن تأثیر گذاشت. اکنون می توان از بیوفیدبک به شکل نوروفیدبک در اینجا استفاده کرد. یک روش بسیار مستقیم و در عین حال بسیار ساده برای یافتن چیزی در مورد فرآیندهای مغز، اندازه گیری امواج مغز است.
هدف از آموزش نوروفیدبک این است که مغز یاد بگیرد که حالت مناسب را اتخاذ کند و بتواند آن را حفظ کند. ما همواره می گوییم که نوروفیدبک برای بهبود توانایی مغز برای خود تنظیمی در نظر گرفته شده است که دانستن این موضوع برای شما نیز الزامی می باشد.
دقت داشته باشید که انسان تقریباً هر چیزی را که بخواهد، می توانند یاد بگیرد. با این حال، پیش نیاز این است که بازخوردی بین آنچه مورد نظر و آنچه به دست آمده است وجود داشته باشد. ما نمی‌توانیم مستقیماً بیشتر عملکردهای بدن و ذهن خود را درک کنیم یا آگاهانه بر آنها تأثیر بگذاریم؛ آنها عملاً به طور خودکار کنترل می‌شوند. اگر چنین عملکردی دیگر به درستی کار نکند یا حتی به طور کامل از کار بیفتد، به سختی راهی برای آموزش آن وجود دارد، زیرا تأثیر مستقیمی وجود ندارد. اینجا جایی است که بازخورد زیستی مورد بحث قرار می گیرد. این تمرین برای بهبود توانایی تمرکز، استقامت و تمدد اعصاب است و یک روش علمی شناخته شده است.

تفاوت نوروفیدبک و بیوفیدبک چیست؟

در واقع بیوفیدبک اصطلاحی است که هم بیوفیدبک محیطی و هم نوروفیدبک را شامل می شود. بیوفیدبک محیطی بازخورد سیگنال‌های بدن است که مستقیماً با سیستم عصبی خودمختار مرتبط هستند (مانند ضربان قلب، تنفس، تنش عضلانی). از سوی دیگر، نوروفیدبک به بازخورد از فعالیت مغز، یعنی سیستم عصبی مرکزی اشاره دارد و تفاوت این دو مبحث در این موارد می باشد. 

نوروفیدبک برای چه مواردی استفاده می شود؟

نوروفیدبک به عنوان یک شکل دیجیتالی از رفتار درمانی برای بهبود خود تنظیمی در مغز استفاده می شود. با بهبود خودتنظیمی، به عنوان مثال، ادراک، تمرکز و توجه، خواب، الگوهای رفتاری و رفاه به طور مثبت تحت تأثیر قرار می گیرند. علائم منفی مانند سردرد، میگرن، افسردگی، اضطراب و حملات پانیک، فرسودگی شغلی و تروما را می توان با موفقیت کاهش داد. نوروفیدبک به همان اندازه که برای افراد مبتلا به بیماری های جسمی و روانی مناسب است، برای بهبود عملکرد ذهنی در زمینه های تحصیل، کار، صحنه و ورزش مناسب است.

نوروفیدبک چگونه کار می کند؟

نوروفیدبک بازخورد فعالیت مغز است که در EEG اندازه گیری می شود. برای انجام این کار، سیگنال های EEG به کامپیوتر ارسال می شوند و به بازخورد صوتی/بصری تبدیل می شوند. این بازخورد با یک اصل پاداش کنترل شده توسط کامپیوتر مرتبط است و بنابراین مغز را برای یادگیری استراتژی های رفتاری جدید آموزش می دهد. این تأثیرات مثبتی بر حالت های هیجان، تمرکز و آرامش دارد.

پس از نوروفیدبک درمانی پس از چندوقت اثرات قابل مشاهده است؟

نوروفیدبک مانند یک فرآیند یادگیری طولانی مدت است، شبیه به شنا یا دوچرخه سواری. مغز به طور دائم الگوهای فعالیت خود را تغییر می دهد. مطالعات توانستند اثرات آموخته شده را در مطالعات گسترده حتی پس از شش ماه به وضوح نشان دهند.

آیا فرایند درمان دردناک است؟

اینکه آیا چیزی ناخوشایند است یا نه یک احساس کاملا شخصی است. اکثریت قریب به اتفاق بیماران ما نوروفیدبک را یک شکل دلپذیر و آرامش بخش از درمان می دانند و مشکلی را به هنگام درمان احساس نمی‌ کنند.

نوروفیدبک محدودیت سن دارد؟

توجه داشته باشید که محدودیت سنی سختی وجود ندارد. ورود به مدرسه در حال حاضر حداقل سن است. حداکثر سن نیز وجود ندارد. افراد مسن به ویژه با کاهش توانایی های ذهنی می توانند از نوروفیدبک بهره مند شوند.
همانطور که تو به این قسمت از مقاله متوجه شده‌اید نورفیدبک و بیوفیدبک یکی از روش‌های درمانی محسوب می‌شود افراد می‌توانند از آنها بهره‌مند گردند. به همین خاطر در این قسمت از مقاله سعی کردیم تا شما را با صفر تا صد این دو مبحث آشنا کنیم. امیدواریم با مطالعه مطالب فوق توانسته باشید سوالات و ابهامات ذهن خود را سبت به این موضوع برطرف کرده و در صورت تمایل از خدمات مجموعه ما بهره‌مند گردید. 
اطلاعات تماس با ما
آدرس: پاسداران، بهستان هشتم، پلاک 27
تلفن تماس: 02191004808
واتساپ: 09104840910
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به هلدینگ مشاوره دکترگپ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح